Házirend
A Pálóczi Horváth Ádám Alapfokú Művészeti Iskola Házirendje
Bevezető
A Házirend a nemzeti köznevelésről szóló 2011.évi CXC. törvény (Nkt.), a 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet a nevelési és oktatási intézmények és a köznevelési intézmények névhasználatáról, valamint az iskola Szervezeti és Működési Szabályzata figyelembe vételével készült.
Intézményünkben klasszikus- és népzene tanulmányokat folytató növendékeink számára lehetőséget kívánunk nyújtani az esztétikai érzékenység, a szépre való hajlam, a harmonikus magatartás iránti nyitottság és az igényesség kialakítására. Célunk, hogy diákjaink a művészet segítségével megismerhessék az egyetemes emberi kultúra, a nemzeti hagyományok értékeit.
A házirend a magatartás szabályait rögzíti.
A házirend hatálya az iskolai életre (beleértve az intézménybe érkezéstől, az onnan való távozásig), valamint az intézmény területén kívüli iskolai rendezvényekre terjed ki. A Házirend a Pálóczi Horváth Ádám Alapfokú Művészeti Iskolával tanulói jogviszonyban álló tanulóra, a szülőre, aki a gyermek törvényes képviselője, a pedagógusra és az intézmény minden alkalmazottjára kiterjed.
A házirend megsértése fegyelmező intézkedést, vagy fegyelmi büntetést von maga után.
- Az iskola munkarendje
Intézményünkben az oktatás 13 órakor kezdődik, hétfőtől-péntekig 8.00-20.30-óráig tart nyitva.
A tanulóknak a tanítási órára az óra előtt 10 perccel kell megérkeznie. A korábban érkezők a folyosón várakozhatnak. A foglalkozásoktól való távolmaradás engedélyezését, kiskorú tanuló esetében a szülő vagy gondviselő kérheti. Az iskola a rendezvények, szünetek, ünnepek rendjét az éves munkaterv alapján mindenki számára hozzáférhető helyen (igh.iroda, tanári szoba) tartja, illetve megjelenteti az iskola honlapján.
A szülők az iskolai fogadóórákon (növendékhangversenyek, előjátszások), egyéb esetekben pedig időpont-egyeztetés után kereshetik fel az iskola tanárait. A fogadóórák időpontjait a tájékoztató füzet tartalmazza.
- A helyiségek használatának rendje
A szaktantermekben, a folyosókon kötelesek fegyelmezett magatartást tanúsítani, ügyelni azok rendjére, tisztaságára. A szaktantermek felszerelésének használata kizárólag a szaktanteremért felelős tanár engedélyével lehetséges.
A tanulóért érkező felnőtt az épület előtti téren, a porta előtti térben, illetve a szolfézs termek előtti váróban tartózkodhat.
- A diákjogok és kötelezettségek szabályai
A tanulói jogok gyakorlásával kapcsolatos szabályok
A tanulói jogviszony az iskolába való jelentkezést követően felvétel vagy átvétel útján keletkezik.
A jelentkezők felvételéről, átvételéről és osztályba sorolásáról –az iskola adottságainak figyelembe vételével- az iskola igazgatója dönt. Az iskola elutasíthatja a jelentkezést, ha a jelölt nem teljesítette a felvételi követelményeket, illetve ha a felvettek száma meghaladja a fenntartó által engedélyezett létszámot. A felvétellel kapcsolatos döntésről tájékoztatót kapnak az iskola honlapjáról, az intézményben kifüggesztett értesítőről. A tanulói jogviszony a beíratás napján jön létre. A tanulói jogviszony megszűnéséről a köznevelési tv. 53.§ rendelkezik.
Jogok:
- Adottságainak, képességeinek megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön.
- Személyiségét, emberi méltóságát tiszteletben tartsák és védelmet biztosítsanak számára.
- A tanuló joga, hogy véleményt nyilvánítson minden őt érintő kérdésben, továbbá tájékoztatást kapjon a személyét és a tanulmányait érintő dolgokról.
- A tanulók tájékoztatása többoldalú módon – szaktanári közlés, ellenőrző füzet, szórólap, internetes közösségi oldal, iskola honlapja, faliújság által történik.
- A naplóba bekerülő jegyekről, őt érintő bejegyzésekről a szaktárgyi órán, a szaktanártól folyamatosan értesül. Szóbeli, vagy aláírásával ellátott írásbeli kéréseire, felvetéseire, javaslataira érdemi válaszban részesül.
A tanulmányok megkezdése, tantárgyak felvétele
A tanulmányok során –a Nevelési és Pedagógiai Programban és a Helyi Tantervben foglaltak szerint – a főtárgy mellett kötelező tárgyakat kell, és választható tárgyakat is lehet tanulni. A kötelező és választható tárgyakról részletes tájékoztatás kérhető a főtárgy tanároktól és az igazgatótól, igazgatóhelyettestől.
A tanuló választhat az iskola pedagógiai programjában megjelölt szabadon választható foglalkozásai közül.
Hangszer megválasztásával a tanuló élhet a szaktanárválasztás lehetőségével is, amennyiben a szaktanár létszámkeretei erre lehetőséget adnak.
A megkezdett tanulmányokat követően új tantárgy, tanszak felvételét a szülő, a tanuló kérelmére, főtárgy tanár javaslatára az igazgató engedélyezheti. Tanszakváltás a tanév kezdetén, különösen indokolt esetben félévkor lehetséges.
Kiemelkedő tanulmányi munkájáért, szorgalmáért jutalomban részesülhet.
Az évközi jutalmak formái:
- szaktanári dicséret szóban
- szaktanári dicséret írásban
- igazgatói dicséret írásban
Az év végi jutalmak formái:
- oklevél
- jutalomkönyv
- tanévzárón átadott igazgatói dicséret
Kötelezettségek:
- A tanuló kötelessége, hogy részt vegyen a kötelező és válaszható foglalkozásokon.
- Rendszeres munkával és fegyelmezett magatartással, képességeinek megfelelően eleget tegyen a tanulmányi kötelezettségeinek.
- Az iskola vezetői, tanárai, alkalmazottai, tanulótársai emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsa.
- Ellenőrző könyvét hivatalos iratnak megfelelően kezelje, a tanítási órára magával vigye, a bejegyzéseket írassa alá szüleivel.
- Ügyeljen teste, ruházata ápoltságára, tisztaságára, a megfelelő öltözködésre, viselkedésre.
- Az intézményben, illetve az iskola rendezvényein a tanuló számára tilos a dohányzás.
- A növendék intézményen kívüli fellépését tanárának bejelenteni köteles és csak szaktanári engedéllyel szerepelhet.
- A tanuló tanítási óráról való távolmaradását a hiányzás első napján a tanuló, vagy a szülő telefonon jelzi az iskolának. A mulasztást 8 napon belül igazolni kell a szaktanárnál.
A mulasztást az intézmény igazoltnak tekinti, ha
- a tanuló (kiskorú esetén a szülő szóbeli, illetve írásbeli kérelmére) engedélyt kapott a távolmaradására,
- a tanuló beteg volt és azt orvos igazolja,
- a tanuló hatósági intézkedés vagy egyéb alapos ok miatt nem tudott kötelességének eleget tenni.
Ha a távolmaradást nem igazolják, a mulasztás igazolatlan.
A tanuló esetleges késése, vagy miatta elmaradt tanóráját a tanár nem köteles pótolni.
Az iskola értesíti a szülőt, ha a kiskorú tanuló igazolatlan mulasztása a 10 órát eléri. Az értesítésben felhívja a figyelmet az igazolatlan mulasztás következményeire, azaz megszűnik a tanuló jogviszonya.
Ha a tanulónak egy tanítási évben az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen a tanítási órák egyharmadát meghaladja, a tanítási év végén nem osztályozható, kivéve, ha a nevelőtestület engedélyezi az osztályozóvizsgát. Ha az igazolatlan mulasztások száma meghaladja az igazolt hiányzások számát, a nevelőtestület engedélyével az osztályozóvizsgát tehet, vagy a következő tanévben az osztálya anyagát folytathatja.
Károkozás esetén az igazgató a károkozás körülményeit megvizsgálja, az okozott kár nagyságát felméri.
A kárt okozó kiskorú tanuló szülőjét haladéktalanul tájékoztatja a vizsgálat eredményéről. Egyidejűleg a szülőt felszólítja az okozott kár megtérítésére. Eredménytelen felszólítás esetén az iskola igazgatója pert indíthat a szülő, illetve a tanuló ellen.
Nagyobb összegű pénzt, ékszert, értéktárgyat, mobiltelefont mindenki csak a saját felelősségére hozhat az iskolába. Tanórán a tanuló a mobiltelefont kikapcsolt állapotban köteles tartani.
A házirend megsértése esetén a Szervezeti és Működési Szabályzatban meghatározott fegyelmező intézkedéseket alkalmazza az intézmény:
- szóbeli figyelmeztetés
- írásbeli figyelmeztetés
- írásbeli intés
- igazgatói intés
Fegyelmi eljárás lefolytatása után megállapítható büntetések:
- megrovás
- szigorú megrovás
- kedvezmények csökkentése, illetve megvonása
- eltiltás a tanév folytatásától
- kizárás az iskolából
Mások testi épségének szándékos veszélyeztetése, a szándékos agresszió esetén el lehet tekinteni a fegyelmi fokozatok betartásától.
IV. Térítési díjak, illetve tandíj összefüggései, kedvezmények elvei
A fenntartó (Zalaegerszegi Tankerületi Központ) írásos intézkedésben határozza meg a térítési díj és a tandíj összegeket, melyet a tanulmányi eredménytől függően csökkenteni kell. (A díjak mértékéről az érvényes jogszabályok, a „3/2015. (VIII.28.) KLIK elnöki utasítás a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Térítési- és Tandíjszámítási Szabályzata, továbbá a Zalaegerszegi Tankerületi Központ által megküldött díjtáblázat” nyújt részletes tájékoztatást.)
- Térítési díj ellenében vehető igénybe:
- Heti hat tanórai foglalkozás a főtárgy gyakorlatának és elméletének elsajátításához, évenkénti egy meghallgatás és egy művészi előadás, az intézmény létesítményeinek, felszereléseinek igénybevétele, használata a fenti szolgáltatások körében.
- Tandíjért igénybe vehető szolgáltatás:
- A heti hat órát meghaladó tanórai foglakozás, illetve a tanuló heti foglalkozásai összes időtartamának 300 percet meghaladó része
11/1994.(VI.8.) MKM r. 9.§ (5) bek., a huszonkettedik életév elérésétől pedig minden tanórai foglalkozás.
A hatályos költségvetési törvény alapján az intézménybe beírt és a foglalkozásokon részt vevő tanuló csak egy jogcímen veheti igénybe térítési díjjal az oktatást, abban az esetben is, ha más művészeti iskolában vagy ágon is tanul.
Kétszakosság esetén a 2. szakról tandíjfizetési kötelezettség áll fenn a mindenkori díjszabályzat szerint.
11/1994.MKM rendelet 9.§ (5) bek.-ben meghatározottak szerint a tanulónak, kiskorú esetén a szülőnek írásban nyilatkoznia kell arról, hogy melyik iskolában, tanszakon vesz részt térítési díjfizetési kötelezettség mellett. A nyilatkozatokat 5 évig meg kell őrizni.
A térítési díj megállapításakor az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:
- a díjtétel megállapítása fél évre érvényes a félévi, illetve az év végi tantárgyi eredménye alapján az igazgató rendeli el.
- A térítési díj, illetve tandíj befizetésének elmaradás esetén az igazgató a következményekre történő figyelmeztetéssel írásban felhívja a szülő figyelmét. Ha a felszólítás ellenére sem történik meg a térítési díj befizetése, a tanuló törölhető az alapfokú művészeti oktatásban részesülők jegyzékéből (beírási napló).
A 2011.évi CXC. törvény alapján az első alapfokú művészetoktatásban való részvétel minden esetben ingyenes a hátrányos helyzetű, a halmozottan hátrányos helyzetű tanuló, a testi, érzékszervi, középsúlyos és enyhe értelmi fogyatékos továbbá autista tanuló részére.
Hátrányos helyzetű tanuló (1997. évi XXXI. törvény 67.A §(1)-(2) bek.): rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény mellett az alábbi körülmények közül az egyik fennáll:
- a szülő legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik önkéntes nyilatkozata alapján
- szülő alacsony foglalkoztatottsága: 16 hónapon belül legalább 12 hónapig álláskereső
- gyermek elégtelen lakókörnyezete.
Halmozottan hátrányos helyzetű tanuló: rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek, aki esetében:
- a fenti körülmények közül legalább kettő fennáll
- nevelésbe vett gyermek
- utógondozói ellátásban részesül.
A gyámhatóság (kérelemre) megállapítja a gyermek hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetének fennállását. Ez kérelmezhető a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultság elbírálásával egyidejűleg vagy azt követően is.
A térítési díj-mentességre való jogosultságot igazolni kell a fent említett okirattal. A térítési-díj befizetésével egyidejűleg hatályos igazoló dokumentumot az intézmény vezetőjének szükséges benyújtani.
A tanulót szociális helyzete alapján térítési-, illetve tandíjkedvezmény illeti meg, amennyiben a tanuló törvényes képviselője háztartásában az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj jogszabályban meghatározott százalékos mértékét.
A díjkedvezmények iránti kérelmet tanévenként kétszer, a kérelem benyújtását követő 30 napon belül a tankerületi igazgató bírálja el. A kérelmet az intézmény vezetőjének kell benyújtani.
- Óvó, védő intézkedések
A tanuló kötelessége, hogy jelentse a felügyeletét ellátó pedagógusnak vagy más alkalmazottnak, ha saját magát, társait az iskola alkalmazottait vagy másokat veszélyeztető állapotot, tevékenységet, illetve balesetet észlel.
Általános magatartási szabályok
A tanulók az iskola épületében, tantermekben, folyosókon, tanítás előtt, óraközi szünetekben, tanítás után kötelesek fegyelmezett, kulturált viselkedéssel a baleseteket megelőzni.
Az intézmény közösségi tereiben maszk viselése kötelező növendéknek, intézmény minden dolgozójának, külső belépőnek.
A Házirend betartása mindenki számára kötelező az intézményben!
Zalaegerszeg, 2018. január 30.
Győrffyné Könczöl Tímea
intézményvezető